Rekonstrukce učebny automobilové diagnostiky na Karlovarské

V květnu 2021 jsme zdárně a dle našich představ dokončili rekonstrukci učebny automobilové diagnostiky na Karlovarské. Náklady na tuto učebnu se vyšplhaly na celkem 1.884.423,05 Kč, z toho částka za nábytek činila 62.000 Kč (uhradilo SRPŠ).

Učebna slouží žákům oboru vzdělání 23-45-M/01 Dopravní prostředky, zaměření Diagnostika a servis silničních vozidel.
Zrekonstruovaná učebna je vybavena špičkovým zařízením: hydraulickou sloupovou zdviží, profidílenským vozíkem s nářadím, smoketesterem, výkonným odsáváním spalin i účinným 20g generátorem ozonu, zajištujícím antivirovou ochranu a čistotu ovzduší, potřebnou zejména v dnešní „covidové“ době.

V učebně je dále univerzální osciloskop, který je určen pro tzv. paralelní diagnostiku - k měření zejména nejnovějších typů aut. Nechybí ani vybavení pro tzv. sériovou diagnostiku. Například diagnostika, která v součinnosti se softwarem dokáže vyčíst paměti řídících jednotek i přenášená data v CAN bus, LIN a dalších datových sítí ve vozidlech prakticky všech značek.

Na katedře je vidět i vynikající diagnostika Super Vag s licencí v plné verzi. To jsme ocenili nejen v případě, když ŠKODA, a. s. Mladá Boleslav nám pro výukové účely dala mimo jiné i ŠKODA Yeti 1,2 TSI – ještě s tzv. zcela neotevřeným softwarem. Super Vag využíváme v celé jeho šíři a můžeme jej doporučit všem servisům.

Nechybí nám ani cenově dostupnější, ale přesto vynikající diagnostický software VCDS (VAG-COM). O výuku této diagnostiky, se kterou jsme ve škole začínali, nás v současnosti požádalo několik autoservisů. Tato diagnostika sice není multilicenční, ale nový propojovací kabel HEX-CAN i elektronický informační systém VAG-VIS jsou při potížích s vozy platformy VW k nezaplacení, podobně jako SVG.

Někdy nelze bez paralelní diagnostiky závadu nalézt, a tak využíváme další skvělé učební pomůcky - např. proudové kleště, které jsou neuvěřitelně přesné, rychlé a spolehlivě měří děje v časovém rozmezí jedné tisíciny vteřiny. Dále speciální boxy Bosch, určené k paralelnímu měření signálů z řídících jednotek motoru (vše viz foto katedra).

V učebně je ještě daleko více učebních pomůcek. Zrekonstruovaná učebna diagnostiky disponuje také novými školními stolky, židlemi a skříněmi. Vybavení je hlavně od firem Bosch Group, AD Technik a APM, HR Carsoft.

S uvedeným špičkovým vybavením dobrému diagnostikovi skrytá závada neunikne. A my se z našich žáků snažíme dobré diagnostiky vychovávat. Je to nejen naše učitelské poslání, ale i velký závazek.

Ing. Irena Nováková, ředitelka školy a Ing. Jan Šneberger, učitel odborných předmětů

červen   2021