• Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99

facebook

Metodička prevence - Šikana


Za šikanování se považuje to, když jeden nebo více žáků úmyslně, opakovaně ubližuje druhým. Kyberšikana pak zahrnuje útoky pomocí e-mailů, SMS zpráv, vyvěšování urážlivých materiálů na internetové stránky a podobně.

Jednotlivé fáze šikany:

1. Zrod ostrakismu.

Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíbena není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají ,nebaví se s ním, pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod. Tato situace je již zárodečnou podobou šikanování a obsahuje riziko dalšího negativního vývoje.

2. Fyzická agrese a přitvrzování manipulace.

V zátěžových situacích, kdy ve skupině stoupá napětí, začnou ostrakizovaní žáci sloužit jako hromosvod. Spolužáci si na nich odreagovávají nepříjemné pocity například z očekávané těžké písemné práce, z konfliktu s učitelem nebo prostě jen z toho, že chození do školy je obtěžuje. Manipulace se přitvrzuje a objevuje se zprvu ponejvíce subtilní fyzická agrese.

3. Vytvoření jádra.

Vytváří se skupina agresorů, úderné jádro. Tito šiřitelé „viru“ začnou spolupracovat a systematicky,nikoli již náhodně, šikanovat nejvhodnější oběti. V počátku se stávají jejich oběťmi ti, kteří jsou už osvědčeným objektem ostrakizování. Jde o žáky, kteří jsou v hierarchii nejníže, tedy ti „slabí“.

4. Většina přijímá normy.

Normy agresorů jsou přijaty většinou a stanou se nepsaným zákonem. V této době získává neformální tlak ke konformitě novou dynamiku a málokdo se mu dokáže postavit. U členů „virem“ přemožené skupiny dochází k vytvoření jakési alternativní identity, která je zcela poplatná vůdcům. I mírní a ukáznění žáci se začnou chovat krutě-aktivně se účastní týrání spolužáka a prožívají při tom uspokojení.

5. Totalita neboli dokonalá šikana.

Násilí jako normu přijímají všichni členové třídy. Šikanování se stává skupinovým programem. Obrazně řečeno nastává éra „vykořisťování“. Žáci jsou rozděleni na dvě sorty lidí, „otrokáře“ a „otroky“. Jedni mají všechna práva, ti druzí nemají práva žádná.

Kdy bývá dítě obětí?

 • Za dítětem nedochází domů žádný spolužák. Nemá žádné kamarády.
 • Dítě je zaražené,posmutnělé, nemluví o tom, co se děje ve škole.
 • Špatně usíná, v noci se budí,zdají se mu hrůzostrašné sny.
 • Dochází k významnému zhoršení prospěchu, dítě je nesoustředěné, bez zájmu.
 • Často ho před odchodem do školy nebo po příchodu domů pobolívá břicho, hlava, …
 • Dítě častěji navštěvuje lékaře, objevují se neomluvené absence.
 • Chodí do školy nebo domů oklikami.
 • Přichází domů s potrhaným oblečením, poškozenými pomůckami nebo bez nich.
 • Často mu nevychází kapesné, požaduje další peníze.
 • Přichází domů vyhladovělé, i když dostává svačiny a o bědy má zajištěny.
 • Nedokáže uspokojivě vysvětlit svá zranění.
 • Vyhrožuje sebevraždou nebo se o ni dokonce pokusí.

Užitečné kontakty:

Rodičovská linka: 840 111 234
www.minimalizacesikany.cz

Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení - ke stažení ve formátu PDF zde

Kalendář akcí

říjen   2020
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Spolupracující firmy


STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA DOPRAVNÍ PLZEŇ, KARLOVARSKÁ 99

 • Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99, Plzeň 323 00, Tel.: 371 657 111, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  |  Prohlášení o přístupnosti
2016 © Střední průmyslová škola dopravní Webdesign by AGIONET s.r.o.