• Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99

facebook

Metodička prevence - Akce


Spolupráce s Policií ČR

Během 2. pololetí jsem využila zajímavé programy, které nám nabídlo v rámci svého projektu Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje. Pro děvčata 3. ročníků jsem vybrala besedy „Bezpečí ženám a dívkám“. Přednáška je tvořena dvěma bloky. V první části se posluchačky seznámí se statistikami, právními pojmy a praktickými radami, jak se nestát obětí. Ve druhé části jim bude kolegy názorně ukázáno, jak se bránit případným útokům. Ve všech třídách 3. ročníků pak proběhl program „Řidiči, znáš 6P?“, který je určen účastníkům silničního provozu věkové kategorie 15 až 29 let, tedy především těm, kteří jsou čerstvými absolventy autoškol nebo nemají dostatek zkušeností s řízením vozidel. Jeho cílem je zvýšit právní vědomí posluchačů v oblasti silničního provozu, seznámení s hlavními příčinami dopravních nehod a podobně. Součástí přednášky je beseda s dopravními policisty.

Antikoncepce pro teenagery

Během měsíce listopadu se na základě zájmu žáků v několika třídách 2. ročníků uskutečnila beseda na téma zdravý sexuální život. Žáci se seznámili se základními antikoncepčními metodami a prostředky, které jsou vhodné pro začátek sexuálního života. Besedy byly vedeny zajímavou, interaktivní formou. Besedy se uskutečnily v rámci spolupráce se Zpč. universitou a vedla je Mgr. Horová.

Zdravý životní styl

Během měsíce února a března se na základě zájmu 6 tříd 1. a 2. ročníků uskutečnily besedy, v nichž se žáci dověděli zásady zdravé výživy, zdravého životního stylu. Zajímavá pro ně byla část týkající se poruch příjmu potravy. Zejména pak závěrečná diskuse, kdy mohli konzultovat své názory, problémy, apod. Besedy se uskutečnily v rámci projektu Zdravý Plzeňský kraj.

Cizinci a my

V rámci multikulturní výchovy se během měsíce ledna uskutečnily besedy na téma azylové řízení. Žáci 3. ročníků byli nejdříve seznámeni s průběhem řízení, úlohou jednotlivých institucí v tomto procesu. V druhé části pak diskutovali s cizinci o jejich zkušenostech s pobytem u nás., dověděli se řadu zajímavostí o jejich původní zemi. Besedy se uskutečnily díky spolupráci s Charitou Plzeň.

Adaptační programy

Dle zájmu třídních učitelů 1. ročníků se během měsíce září uskutečnily adaptační programy, Jednak se takto mohou žáci navzájem lépe poznávat. Jednak jsou přínosem pro samotné třídní učitele. Pro třídy PSD1 a MPP1 připravila jednodenní program metodička prevence s výchovnou poradkyní. Pro třídy PLG1, PLD1 a MEK1 si třídní učitelé připravili dvoudenní program, který se uskutečnil 18. a 19. září v Plasích.

Šitkredit

Společnost Člověk v tísni připravila pro 3. a 4. ročníky dvouhodinový program , který má za úkol varovat před možnými finančními problémy. Žáci zhlédli v rámci besedy film sledující příběhy několika dlužníků. Poté následovla diskuse na téma novodobá lichva a jak se nedostat do dluhové pasti. Byli upozorněni na nekalé praktiky některých firem.

Problémy dospívání

13. 9. se děvčata 1. ročníků zúčastnila programu MUDr. Kalátové S tebou o tobě. Beseda byla zaměřena na otázky dospívání a s tím spojené případné problémy.Závěrečná část byla věnována zodpovězení konkrétních dotazů ze strany děvčat.

Bezpečnost silničního provozu

Vzhledem k tomu, že žáci zejména 3. ročníků dokončují výuku v autoškole a začínají se více pohybovat v silničním provozu (a tím se dle statistik dostávají do nejrizikovější skupiny řidičů) byly pro ně zorganizovány besedy s tematikou bezpečnosti silničního provozu. Uskutečnily se v rámci projektu (Ne)zvratné osudy, podporovaného Ministerstvem dopravy ČR. Během dvouhodinové besedy měli žáci možnost hovořit s lidmi, do jejichž osudů zasáhly vážné dopravní nehody. Např. sami způsobili vážnou dopravní nehodu, ztratili někoho ze svých nejbližších apod. Žáci tyto besedy hodnotili velmi příznivě.

Plzeň - Bezpečné město

V měsíci dubnu škola zahájila spolupráci s manažery projektu Plzeň - Bezpečné město. Díky nim bylo možné realizovat pro žáky 2. ročníků besedy na téma kriminalita mládeže, mimo jiné i v souvislosti s drogovou závislostí. Cílem besedy bylo, aby si žáci uvědomili svoji míru trestní odpovědnosti. Kromě toho se naše škola zapojila do Projektu dobrovolnické služby. Dvojice našich žáků -dopravních asistentů - mají ve své patronaci vybrané frekventované přechody a přispívají tak k bezpečnosti dětí cestou do školy.

Kalendář akcí

říjen   2020
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Spolupracující firmy


STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA DOPRAVNÍ PLZEŇ, KARLOVARSKÁ 99

  • Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99, Plzeň 323 00, Tel.: 371 657 111, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  |  Prohlášení o přístupnosti
2016 © Střední průmyslová škola dopravní Webdesign by AGIONET s.r.o.