Využití umělé inteligence pro podnikání

V pátek 11. 12. 2020 se třída PG4B (Provoz a ekonomika dopravy, zaměření Komplexní logistika) s Mgr. Jiřinou Duškovou zúčastnila ve škole projektového dne „Využití umělé inteligence v podnikání“, který proběhl zábavnou hravou formou.

Umělá inteligence = počítačové vidění + hlasové technologie + nástroje porozumění. Z těchto tří částí se skládala investiční hra, jejímž cílem bylo naučit žáky tvořit nové produkty, protože byznys firem se mění. Žáci se rozdělili do čtyř týmů a v každém z nich byly následující pracovní pozice: business lead, marketér, architect, data expert a machine learning expert, které spolu musely spolupracovat jako ve skutečné firmě.

První úkol se týkal využití obrazových technologií pro lepší a kvalitnější služby zákazníkovi. Druhá část byla využití hlasových technologií - soutěžící vymysleli záměr a nápad, který bude automaticky odpovídat na dotaz klienta. Třetí fází byla tvorba nástroje pro porozumění textu podle klíčových slov. Finálním závěrem byla prezentace souhrnného řešení ze tří předchozích fází, a to včetně plánů firmy do budoucna, tzv. business model. Akce byla zakončena výslednou prezentací všech firem, ve které žáci přednesli plán, jak realizovat svůj nápad s využitím technologií.

Žáci si sami vzájemně jednotlivá kola soutěže hodnotili. Těsně zvítězil tým „Airscan“ ve složení Matěj Hes, Ondra Mošna, Barbora Plassová a Jitka Vacíková. Žáci tento projektový den hodnotili velmi kladně. Líbilo se jim, že aktivně prošli celou cestou postupu od firemního nápadu, vytvoření vlastního systému, vysvětlení jednotlivých kroků až po realizaci a prezentaci svého podnikatelského záměru. Všichni říkali, že se naučili hodně nového ve využití umělé inteligence, a to nejen pro případné podnikání. Šlo také o zajímavou zkušenost, jak se domluvit a spolupracovat v týmu.

leden   2021