Exkurze Praha - Staré město

Praha - hlavní město ČR - bylo i za sychravého podzimního dne zajímavým cílem na odbornou exkurzi.

Centrem Starého Města, které bylo tentokrát cílem třídy DP2, je Staroměstské náměstí s kostelem sv. Mikuláše, staroměstskou radnicí, orlojem, Týnským chrámem, sochou mistra Jana Husa. Během historické procházky měli žáci možnost pospojovat si jednotlivá místa s historickými událostmi i významnými osobnostmi našich dějin. Neméně zajímavá byla i výstava "Václavské náměstí - ohnisko změn", což je speciální projekt na zvýšení povědomí veřejnosti o jedinečné historii Václavského náměstí.

V roce 1348 procházelo město Praha velkým rozšířením. Český král Karel VI. založil Nové Město pražské, kde se nacházelo několik otevřených prostranství pro trhy. Druhým největším byl Koňský trh, který se v průběhu staletí stal Václavským náměstím. Výstava představuje především to, jak je toto náměstí spojeno s historií našeho národa od jeho počátku až do současnosti. Místo mj. připomíná upálení Jana Palacha i demonstrace, kdy národ otevřeně projevoval svá přání i názory. V budoucnu by se mělo náměstí stát především zónou oddechu a především setkávání lidí.

říjen   2018