Exkurze PLG3 - Praha - Vyšehrad

Symbolicky v den Všech svatých (2.11.) navštívila třída PLG3 památné místo českých dějin - slavný Vyšehrad.

Vyšehrad

je podle legendy bývalé přemyslovské hradiště spojované s věštbou kněžny Libuše: "Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýkati bude". Neméně známá je i pověst o Horymírovi, kterého zachránil jeho věrný kůň Šemík skokem z vyšehradské skály. Vyšehrad byl také pevnost na skále nad pravým břehem řeky Vltavy. Na Vyšehradském hřbitově se Slavínem u kostela sv. Petra a Pavla (konec 19. stol.) jsou pochovány významné české osobnosti, nachází se zde i nejstarší pražská rotunda sv. Martina (kol.r. 1120). Od roku 1962 je vyšehradský areál národní kulturní památkou.

Slavín

byl postaven v letech 1889 až 1893. Architektem hrobky byl Antonín Wiehl, žák a následovník největšího českého architekta 19. století Josefa Zítka. Krypta, v níž je více než čtyřicítka pohřebních kobek, je zakryta plošinou, k níž vede po celé šíří žulové schodiště s balustrádovým zábradlím. Uprostřed plošiny se zvedá ústřední pomník, na jehož vrcholu je sarkofág, nad nímž se sklání alegorická okřídlená postava „Génia vlasti“. Podle věnovací listiny byl Slavín předurčen k ukládání nejpřednějších, o vzdělanost, pokrok a blahobyt drahého národa českého vynikajícím způsobem zasloužilých mužů. V plném souladu s tím bylo postupně opuštěno od myšlenky z počátečního období – pochovávání pouze literátů, a pohřbením do Slavína byly vyzdviženy zásluhy tvůrců ze všech odvětví kultury, tedy i malířů, sochařů, architektů, hudebních virtuosů, herců a pěvců, i v oborech vědy a techniky – lingvistů, historiků, je zde i vynikající národohospodář a technik – vynálezce. Zasloužilost byla přirozeně vztahována i na ženy.
(Zdroj: www.parguecity/line.cz)

prosinec   2018